środa, 13 sierpnia 2014

Na co te glinki?



Jeśli chodzi o wiadomości teoretyczne czym jest glina, to najprościej powiedzieć, że jest to mieszanina minerałów, która powstała w procesie wietrzenia skał. Minerały tworzące glinę mają bardzo drobne ziarenka i nazywa się je ilastymi, a w ich strukturze chemicznej główną rolę odgrywa krzem oraz glin (dokładniej glinokrzemiany). Dodatkowo w glinie występują tlenki metali oraz materia organiczna i chociaż są to śladowe ilości to mają one decydujący wpływ na kolor, a czasem i na właściwości. 


Ogólne działanie glinek stosowanych na skórę:
- oczyszczają
- poprawiają krążenie w naczyniach skórnych
- remineralizują
- poprawiają koloryt skóry
- zamykają pory
- usuwają martwy naskórek
- pomagają w walce z trądzikiem



W kwestii golenia, glinki używane są w mydłach i kremach (np w Krążkach Golibrody na www.meskawyspa.pl), gdzie spełniają trzy podstawowe funkcje: 
1. Poprawiają poślizg ostrza, dzięki czemu ilość podrażnień zostaje zmniejszona.
2. Oczyszczają skórę i pomagają usunąć martwy naskórek.
3. Z technicznego punktu widzenia ułatwiają rozprowadzenie zapachu w mydle.

Najczęstszym zastosowaniem glinek w kosmetyce są maski/pasty nakładane na twarz. W przypadku takiego zabiegu należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Domieszki mineralne w glinkach sprawiają, że maska zrobiona na bazie samej wody, będzie miała odczyn zasadowy. Ponieważ odczyn fizjologiczny skóry jest lekko kwaśny, dobrze jest zakwasić wodę np. sokiem z cytryny – dzięki temu maska będzie łagodniejsza dla skóry.

2. W czasie gdy glinka jest już nałożona na skórę można wyróżnić trzy fazy: 
a)  wilgotną – gdy następuje wymiana składników mineralnych ze skórą.
b) pośrednią – gdy maska zaczyna powoli wysychać i obkurczać się, przez co poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych.
c) suchą – gdy glinka zaczyna wysychać i pękać i wyciąga wodę ze skóry, co skutkuje jej suchością i podrażnieniem. 
Dlatego najlepiej zmyć glinkę, gdy zaczyna ona powoli zmieniać kolor (wysychać), ale jeszcze jest w dotyku lepka (aby zabieg trwał dłużej można nawilżać glinkę wodą z sokiem z cytryny przy pomocy spryskiwacza) 


Kupując glinkę można się spotkać z dopiskami takimi jak ‘kaolinite’, ‘illite’, ‘montmorillonite’ - są to nazwy minerałów ilastych tworzących glinkę. Mają one różną budowę chemiczną i krystaliczną, a przez to np. w różnym stopniu wchłaniają wodę/sebum przez co mogą być mniej lub bardziej oczyszczające/osuszające.
 


Montmorillonite:
Montmorylonit to główny minerał glinek pochodzących z Montmorillon we Francji. Glinki te występują na całym Świecie, ale właśnie we Francji zostały odkryte po raz pierwszy. Mogą one wchłonąć bardzo duże ilości wody/oleju/sebum i znacznie zwiększyć swoją objętość, są więc polecane do cery mocno tłustej, oleistej. Występują w kolorach białym, zielonym, czerwonym, blado  różowym, oraz szarym, jednakże najczęściej stosowana jest glinka zielona (ma ona bardzo dobre właściwości remineralizujące) i czerwona.
Montmorylonit jest jednym z głównych składników bentonitu, który również można spotkać w kosmetyce.
  
Illite:
Glinki  gdzie dominuje illit mają nieco mniejsze właściwości wchłaniające sebum, ale bardzo dobrze wiążą toksyny. Nie są polecane do cery normalnej i suchej. W tej grupie można spotkać glinki zielone, żółte i szare

Kaolinite:
Kaolinit to składnik glinek, które określane są jako najłagodniejsze. Bardzo słabo wiąże sebum, przez co nadaje się do cery normalnej i suchej, ale jednocześnie pomaga usunąć zanieczyszczenia ze skóry. Typowym przykładem jest biały kaolin, choć można spotkać również glinki czerwone i żółte.

Warto zwrócić uwagę na dopiski, ponieważ ten skład podstawowy danej glinki, będzie decydował o tym czy można ją użyć do cery tłustej czy też suchej. Właściwości glinki zielonej z grupy montmorylonitu i zielonej z grupy illitu będą dosyć podobne, jednakże biały montmorylonit i biały kaolin będą w działaniu zupełnie różne.


Poniżej tabelka z często spotykanymi glinkami:


Kolor glinki
Działanie
Biała - Kaolin
Doskonale nadaje się na skórę podrażnioną, nie uczula. Działa przeciwzmarszczkowo oczyszczająco, zamyka pory. Nie adsorbuje tak mocno oleju z twarzy
Biała - Montmorillonite
Inna nazwa to bentonit. Ma ona biało-szarą barwę i bardzo mocno wchłania wodę/sebum. Nie powinna być stosowana przy cerze normalnej i suchej
Żółta (Illite)
Nieco łagodniejsza w działaniu od glinek zielonych. Tonizuje tkankę łączną dzięki czemu rozświetla cerę. Zabiera nadmiar oleju z twarzy, tak mocno jak np. glinki zielone. Nadaje się do cery tłustej i normalnej.
Czerwona – Montmorillonite, Illite
Zawiera więcej tlenku żelaza, który pojaśnia cerę szarą i zgaszoną. Dobrze oczyszcza z brudu i toksyn dlatego może być stosowana przy cerze tłustej i mieszanej. Pomaga przy cerze naczyniowej.
Marokańska - Rhassoul
Zamyka pory, usuwa martwy naskórek, zmiękcza skórę i ogranicza wydzielanie sebum. Bardzo dobrze oczyszcza (w użyciu są również maseczki do włosów), a także pomaga w walce z trądzikiem.
Zielona – Montmorillonite, Illite
Najmocniej oczyszczająca glinka, dobrze nadaje się do cery mocno tłustej i trądzikowej. Działa nieco przeciwzapalnie, obniża produkcję sebum. Nie nadaje się do cery suchej i dojrzałej, gdyż będzie je przesuszać. Zielony montmorylonit ma bardzo dobre właściwości remineralizujące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz